Difference between revisions of "Coastal Jutean"

From CWS Planet
Jump to navigation Jump to search
m
m
 
(21 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 2: Line 2:
|name          = Jutean
|name          = Jutean
|altname      = Coastal Jutean
|altname      = Coastal Jutean
|nativename    = Tahivi a net / Jute
|nativename    = Tahivi a net / Net
|pronunciation = /tɐhiʋi ɐ net/ / /net/
|pronunciation = /tɐhiʋi ɐ net/, /net/
|states (state) =  
|states (state) =  
|region        = Ystel ([[Jute]], [[Mermelia]]), Lahan ([[Tuyo]]), Puzimm ([[Congaval]])  
|region        = Ystel ([[Jute]], [[South Jute]], [[Mermelia]]), Lahan ([[Tuyo]]), Vaniua ([[Balakia]]), Boroso ([[Lhavres]])
|latd  =  | latm  = | latNS  =  <!-- latitude degrees/minutes/direction -->
|latd  =  | latm  = | latNS  =  <!-- latitude degrees/minutes/direction -->
|longd =  | longm = | longEW =  <!-- longitude degrees/minutes/direction -->
|longd =  | longm = | longEW =  <!-- longitude degrees/minutes/direction -->
Line 38: Line 38:
}}
}}


Coastal Jutean, commonly known as Jutean, is a language of the Jutic branch of the Saru-Asuran language family, itself part of the Ebo macrofamily, spoken on the island of Jute as the official language and by 1,270,000 people as their native language. It is not to be confused with River Jutean, a related, but distinct language spoken mostly inland of the island.
Coastal Jutean, commonly known as Jutean, is a language of the Jutic branch of the Saru-Asuran language family, itself part of the [[Trans-Ebo-Puzimm_languages|Trans-Ebo-Puzimm macrofamily]], spoken on the island of [[Jute]] as the official language and by 1,270,000 people as their native language as well as in several diasporas around the world, such as in [[South Jute]], [[Balakia]] and [[Lhavres]]. Coastal Jutean is not to be confused with River Jutean, a related, but distinct language spoken mostly inland on the island.


First attested in around 300 BC, it is assumed to have developed after the first ancestors of present day ethnic Juteans arrived at the island at around 1000 BC. The people remaining on the coast would eventually speak what is today referred to as Jutean, or Coastal Jutean (<small>Jutean:</small> ''tahivi a net''), whereas the people venturing inside would develop River Jutean (<small>River Jutean:</small> ''tahosoe val ma'', /taho͡asoɛ vɐl mɐ/). It had no official status until after Jute regained independence , during and prior to the colonial era it was just one of the languages spoken on the island, albeit the most widely spoken one.
It is assumed to have developed after the first ancestors of present day ethnic Juteans arrived at the island at around 1000 BC. The people remaining on the coast would eventually speak what is today referred to as Jutean, or Coastal Jutean (<small>Jutean:</small> ''tahivi a net''), whereas the people venturing inside would develop River Jutean (<small>River Jutean:</small> ''tahosoe val ma'', /taho͡asoɛ vɐl mɐ/). It had no official status until after Jute regained independence in , during and prior to the colonial era it was just one of the languages spoken on the island, albeit the most widely spoken one.


It is notable for its use of the Austronesian alignment, its lack of adjectives as a separate part of speech, and the absence of marked tense, aspect or number (with the exception of numbers in pronouns). Triggers or intransitive sentences are also used for passive meanings.  
It is notable for its use of the Austronesian alignment, its lack of adjectives as a separate part of speech, and the absence of marked tense, aspect or number (with the exception of numbers in pronouns). Triggers or intransitive sentences are also used for passive meanings.  
Line 47: Line 47:


The language also lacks possessive pronouns, reflecting the different concepts of the speakers of the language regarding ownership. A genitive-like construction is solely used for inalienable possession, for alienable ones relative nominalizations are used, such as "the land I live on", or "the boat I'm sailing" rather than "my land" or "my boat".
The language also lacks possessive pronouns, reflecting the different concepts of the speakers of the language regarding ownership. A genitive-like construction is solely used for inalienable possession, for alienable ones relative nominalizations are used, such as "the land I live on", or "the boat I'm sailing" rather than "my land" or "my boat".


<!-- Design goals, inspiration, ideas, who speaks it?, when was it created?, where does it come from?, any peculiarities? -->
<!-- Design goals, inspiration, ideas, who speaks it?, when was it created?, where does it come from?, any peculiarities? -->
Line 58: Line 57:


-->
-->
==Family and origin==
''This section is empty.''


==History==
==History==
''This section is empty.''


===Ancient Jutean===
===Ancient Jutean===
Line 230: Line 232:
==Orthography==
==Orthography==
''This section requires expansion: Information on the orthography of non-Terminic scripts missing''
''This section requires expansion: Information on the orthography of non-Terminic scripts missing''
The predominant writing system used for Jutean is a native syllabary independent from, but loosely inspired by native proto-writing and the Adzo-Neviric script brought by Neviran officials in the 17th century, which had been the first people to introduce writing on Jute. It was developed in the 18th century as a form of cultural resistance to Neviran officials to prevent further assimilation and distinguish the native languages more clearly.
The romanization is as follows:


'''Aa''' /a/ '''Dd''' /d/ '''Ee''' /e/ '''Ff''' /f/ '''Hh''' /h/ '''Ii''' /i/ '''Jj''' /j/ '''Kk''' /k/
'''Aa''' /a/ '''Dd''' /d/ '''Ee''' /e/ '''Ff''' /f/ '''Hh''' /h/ '''Ii''' /i/ '''Jj''' /j/ '''Kk''' /k/
Line 235: Line 241:
'''Ll''' /l/ '''Mm''' /m/ '''Nn''' /n/, /ŋ/ '''Oo''' /ɑ/ '''Ss''' /s/, /ʃ/ '''Tt''' /t/ '''Uu''' /u/ '''Vv''' /ʋ/
'''Ll''' /l/ '''Mm''' /m/ '''Nn''' /n/, /ŋ/ '''Oo''' /ɑ/ '''Ss''' /s/, /ʃ/ '''Tt''' /t/ '''Uu''' /u/ '''Vv''' /ʋ/


First word of a sentence has a capital letter, as do names.  
Capital letters are only used for the beginning of a sentence and for names.


==Morphology==
==Morphology==
 
''Main article: [[Jutean inflection]]''
<!-- How do the words in your language look? How do you derive words from others? Do you have cases? Are verbs inflected? Do nouns differ from adjectives? Do adjectives differ from verbs? Etc. -->


===Nouns===
===Nouns===
Nouns belong to one of three noun classes. The first one is generally termed the 'common' or 'civilization' noun class and entails people, professions, domesticated or harmless animals and physical, everyday things, such as ''dova'' (tree). The second one is the 'abstract' or 'immaterial' noun class and contains all intangible items, ideas, concepts, such as 'dovi' (height) It is also used for much of space vocabulary and for some general terms.  The third noun class is labeled 'wilderness', words related to the jungle, the ocean, or other 'wild' places, physical and metaphorical (e.g. the subconscious) belong to it, such as 'dovu' (jungle tree).
However, there are words that don't find this pattern due to having a particular noun class for etymological reasons, such as 'dovi' (tower) which is derived from 'dovi' (height) and so retains the immaterial/abstract noun class.


Nouns have one of three genders or noun classes, either ''Common'', ''Abstract/immaterial'' or ''Wilderness''. ''Common'' includes everything related to daily life in a village or city, humans, and things made by humans. ''Abstract/immaterial'' is largely self-explaining, used for ideas and concepts, intangible as well as unknown things or sometimes for generic terms. ''Wilderness'' includes everything that has to do, or can be found with the jungle, the ocean or anything else seen as "wild". This includes animals, plants as well as some inanimate items. It can also be used in a more poetic way, for example for the subconscious, the "wild, untamed" part of the mind.
Three cases exist, the unmarked direct case for subjects, the indirect case for direct objects and oblique objects designating a location, and the oblique case for all other oblique objects. They are marked by suffixes or, in the case of longer words, with particles. Some nouns do not decline, such as adjectical nouns, or do not in specific circumstances, e.g. in names of languages or temporal adverbial phrases.
 
Gender is mostly predictable if you either know the meaning of a word or the spelling of it, however not all words ending in -i are of the "abstract" gender, nor are all nouns of that gender ending in -i, and the same is true for the other two classes.
 
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="width: 660px; text-align:center;"
! style="width: 68px; "|Gender
! style="width: 68px; " |Common
! style="width: 68px; " |Abstract (-i)
! style="width: 68px; " |Wilderness (-u)
|-
! style="" |Noun
|dova (tree)
|dovi (tower, height)
|dovu (jungle tree)
|-
|}
 
Nouns also decline for three cases, with some exceptions. As a rule, names of languages (like ''tahiva a net'', 'Coastal Jutean') don't decline, and the same is true for most nouns forming a temporal adverbial phrase, like ''in vuni'' 'at the beginning', though this is not followed by all speakers and has been a topic of contention.
 
The direct case more or less equals the absolutive or nominative (depending on the trigger used, see below for more information regarding them), where as indirect and oblique roughly correspond with the direct and indirect object respectively, however they can also have other functions. Most notably, words answering the question "where to?" need the indirect case, whereas the oblique one is used for inalienable possession, relationship or authorship.
 
If the declined word has more than five syllables because of the case ending, the ending can become a particle directly following the noun, ''iti'' for the indirect case and ''ede'' for the oblique case.
 
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="width: 660px; text-align:center;"
! style="width: 68px; "|Case
! style="width: 68px; " |Direct
! style="width: 68px; " |Indirect
! style="width: 68px; " |Oblique
|-
! style="" |ending in consonant
|dovan (forest)
|dovaniti
|dovanede
|-
! style="" |ending in vowel
|saini (person, mind)
|sainiti
|sainide
|-
|}


===Adjectives===
===Adjectives===
Adjectives do not exist as a distinct part of speech in Jutean, and instead adjectival nouns and stative verbs are used. While stative verbs (such as ''ildeso'', 'be sure/strict') morphologically and syntactically function like other unergative verbs and are used as such, adjectival nouns are added, together with the preposition ''a'' (here: 'of') to a noun like an oblique object, but do not get the oblique case suffix, as in ''dovi a nihaa'', 'old tower' or literally 'tower of oldness'.


====Overview====
Intensification is done with the adverb ''haad'' (here: 'much'), and comparative and superlative are in the case of stative verbs formed with the adverbs ''haade'' (more) and ''haadate'' (most), whereas adjectival nouns take another oblique phrase, ''a haada'' (of biggerness) or ''a haadat'' (of biggestness), with the exception of ''haad'' (here: 'bigness'), ''uke'' (goodness), ''dohaa'' (badness), which have their own irregular comparative and superlative forms. Additionally, the superlative can be augmented further with the 'archetypive', reserved for something that is seen as the perfect embodiment of a particular quality or characteristic, i.e. an archetype.
Adjectives are not a distinct word class in Jutean, and instead either adjectival nouns or stative verbs.
 
The only difference between adjectival nouns and regular noun is that they generally don't decline, so for example ''dovi a haad'' is 'big tower', or ''dovi a hohi'' 'new tower'.
 
To intensify them, ''haad'' (here: 'much') is inserted after the noun in question, so ''hohi haad'' would translate to 'very new' (literally 'newness much'). Rarely ''a haada'' is used instead, which would translate to 'of biggerness'. Exceptions to this are 'very big', 'very good', and 'very bad', where ''haada'', ''ukea'' and ''dohaa'' would be used instead.
 
Stative verbs, e.g. ''ildeso'' ('be sure/be strict') are always unergative and work identical to other unergative verbs.
 
====Comparative====
Comparative of an (adjectival) noun is formed by adding ''a haada'' 'of biggerness' (or ''a ilhaada'' 'of smallerness' when the things a noun is compared to is smaller in degree or quality), and either ''hehe'' 'still, even' to the end of the sentence, or adding a construction with ''ilehe'' 'unlike, than'.
 
For example:
''No ta a nihaa a haada ilehe me na ma.'' 'I am older than you' <small>be 1S of oldness of biggerness unlike OBL 2S OBL (literally 'I am of oldness of biggerness than you')</small>
 
The noun following ''ilehe'' has to be in the oblique case, as with most adpositions.
 
''Haad'' 'big', ''uke'' 'good' and ''dohaa'' 'bad' are the exceptions again, using ''a haada'', ''a ukea'' or ''a dohaa''.
 
Copular verbs use comparative in the same way, for example:
 
''No ji a dovi a haada hehe.'' 'This is higher [still].' <small>be this.ABST of highness of biggerness still</small>
 
Stative verbs use the adverb ''haade'' to form a comparative, and a comparing noun phrase is introduced again with ''ilehe'' as in the following:
 
''Ildeso fal haade ilehe me fa ma.'' 'They are stricter/surer [of it] than us' <small>be_strict 3.COL more unlike OBL 1.COL OBL</small>
 
====Superlative====
The superlative is constructed with ''a haadat'', 'of biggestness' after it, as in:
 
''Nuno ta an mihonode a nihaa a haadat.'' 'I live in the oldest house.' <small>dwell 1S in.C house-OBL of oldness of biggestness (literally 'I live in the house of oldness of biggestness')</small>
 
The same three nouns (''haad'', ''uke'', ''dohaa'') are the exceptions here too, using ''a haadat'', ''a ukeat'' and ''a doat'' for the superlative.
 
With copular verbs the superlative is again used the same way, for example:
 
''No ji a dovi a haadat.'' 'This is the highest [one/thing].' <small>be this.ABST of highness of biggestness.</small>
 
With stative verbs, ''haadate'' 'most' is used for the superlative, for example:
 
''Ildeso fal haadate.'' 'They are [the] strictest [about it]/surest [about it]' <small>be_strict 3.COL most.ADV</small>
 
====Archetypive / 'Model X' constructions====
The 'archetypive', also referred to as a 'Model X' construction is a special, sparsely used construction reserved to augment the superlative further, when something or someone is seen as the very embodiment of a quality or an abstract thing, or the very model or archetype of something or someone.
 
To make one, a regular adjectival noun is declined like a regular noun, giving for example:
 
''No la saini a nesani.'' 'They are a person of knowledge' (=knowledgeable person, regular construction)
''No la saini a nesanide.'' 'They are a/the person of the knowledge, a knowledge-person' (=a perfect, archetypical example of a knowledgeable person, the very embodiment of knowledge)
 
However, this is not used in the humble (formal) register, which uses the otherwise unused ''oho'' 'to have'.
''Oho la nesani.'' 'They have knowledge'
 
This carries with it both a kind of polite understatement, as well confers the person in question agency, which is seen as a highly respectful way of speaking.
 
===Negation===
 
Negation of a noun or verb is formed by adding -l (if the word ends in a vowel) or -al (if the word ends in a consonant) to the end of the word. If the verb already has a mood or trigger suffix, the 'al' particle is postponed instead. This can also be done with nouns with a case ending or gerund forms, however it is also possible to add -l to the end (however this is somewhat uncommon with declined nouns)


===Verbs===
===Verbs===
Verbs in Jutean (always ending in ''-o'') are usually sorted into two main categories, minor (always intransitive verbs such as unergative and many unaccusative verbs) and major verbs (which can be both transitive and intransitive), as Jutean has a mixed morphosyntactic alignment combining split-S ergativity with the Austronesian alignment. Aside from the two main categories, there is a smaller category of “mixed” verbs that combines characteristics of the two main categories, and a number of verbs that are syntactically irregular.


====Overview====
Triggers (agentive, patientive, locative and instrumental), as well as voices (active, antipassive, causative, reciprocal and reflexive) and moods (indicative, imperative, conditional, subjunctive, hortative) are usually marked by suffixes or in some cases with particles.
 
Verbs in Jutean (always ending in ''-o'') are not marked for number, person or tense and are usually sorted into two main categories, objectless (the more scientific term being unaccusative or unergative), and split (or ergative).
 
The '''''first category''''' refers to verbs which, like their name implies, take no object, are therefore always intransitive, and in addition usually imply at least a vague sense of agency. These are usually verbs of motion, like ''to'' ('go'), ''ato'' ('come') or static, like ''nisaido'' ('feel energized'), though there are some other ones, like ''mihinido'' ('sleep') or ''moo'' ('meditate'). Unaccusative verbs (agent-lacking ones) are also usually in this category, such as ''no'' ('live, exist').
Of course these can all still use adverbs, as in ''to li tan'' ('to go to my home').
These also can't ever convey a passive meaning, aside from more convoluted constructions such as ''noitono mihinido'' ('be made to sleep', literally 'be lead to sleep), which use a patient suffix as a trigger on an auxiliary verb, but more on that later.
 
The '''''second, 'split' or 'ergative' variety''''' refers to more complicated ones. These can both stand in objectless (intransitive) sentences as well as sentences with objects (transitive ones), and depending on which is used convey either a passive or active meaning, similar to for example the verb 'to break' in 'The door broke' and 'I broke the door'.
 
''Joo fal.'' 'They are all seen.' <small>see 3.COL</small>
''Joo fal kiove.'' 'They all see some thing.' <small>see 3.COL something.C</small>
 
Additionally, four smaller categories exist for verbs that do not properly fit into either main category.
 
The '''''third category''''' in total, called 'transitive', covers the verbs that always need an object, such as ''fuumo'', 'to learn about'. These are rare and often homonyms or additional meanings of ergative verbs (e.g. ''fuumo'', 'to meet, read, study) so they aren't always seen as a distinct category. A lot of secondary meanings of ''daho'' (base intransitive meaning: 'to have space'), such as 'to accommodate', 'to make room', to name a few, are transitive.
 
''Daho ta he na haad.'' 'I (will) make much room for you.' <small>Make_room 1S IDR 2S much</small>
 
Finally, '''''the fourth category''''' is often essentially a combination of the first and second one. These verbs are called 'mixed' and behave like unergative ones in some circumstances, but ergatively in other ones. For example, ''toheno'' ('to return, go back, reflect') is an unergative verb in sentences where the subject is human (or otherwise sapient and using human pronouns), but ergative when the subject is another living being or inanimate (using the animate pronouns ''uvu/uvuf'' or the inanimate ones ''aha/ehi/uhu'' or ''ahaf/ehif/uhuf''). However, like other unergative verbs it can’t take a direct object and is necessarily intransitive.
 
''Toheno ta (ude vailitade li taniti).'' 'I return (with a vehicle to my home).' <small>return 1S (with vehicle-OBL towards 1S-place-IDR)</small>
''Toheno nova.'' 'The animal returns.' <small>return animal</small>
''Toheno vailita.'' 'The vehicle is/was returned.' <small>return vehicle</small>
 
The '''''fifth category''''' covers verbs like ''ilhoko'' (primary meaning: 'to ban, outlaw') that undergo a different grammatical change in intransitive sentences with sapient actors (i.e. ''ilhoko ta'' in comparison to e.g. ''ilhoko ji'' 'this is outlawed' or ''ilhoko ta ji'' 'I outlawed this'), where the default voice changes from middle to reflexive, e.g. 'to outlaw' becomes 'outlaw oneself', which is then understood to mean 'to break the law'. Thus the aforementioned ''ilhoko ta'' would translate as 'I outlaw myself' or 'I break the law'.
 
''Ilhoko ta.'' 'I break the law.' <small>outlaw 1S (‘I outlaw myself’)</small>
''Ilhoko ji.'' 'This is outlawed.' <small>outlaw this.ABST</small>
''Ilhoko ta ji.'' 'I outlaw this.' <small>outlaw 1S this.ABST</small>
 
{| class="wikitable"
|-
|''Syntactically irregular verbs with specific auxiliary usages''
 
The '''''sixth category''''' finally is made of verbs, that depending on transitivity, context and amount of verbs in a sentence can act either like an unergative or an ergative word, and in addition to that also have a specific auxiliary usage. The auxiliary usage is activated when the verbs are followed by one or more other verbs, and operates with different syntactic rules than those. Among the most important ones are ''memo'' (primary meaning ‘to say’), as well as other ones such as ''foo'' (primary meaning ‘to open’)
 
''Eeo'' (primary meaning ‘to generally be able to do something’) and ''hokono'' (primary meaning ‘to currently be able to do something), while belonging to this category, are special cases, being strictly unergative with no transitive meaning.
 
The standard five meanings of these verbs and ways how to distinguish them are listed here, using the example of ''memo'':
 
''to say'': if an oblique or direct object or direct speech is present <br>
''to mention'': same as above, essentially a synonym/secondary meaning of 'to say' <br>
''to tell so./be told to'': auxiliary meaning/use, requires additional verbs (but not 'to be', can be both transitive - X tells/told Y to, or intransitive - X is/was told to) <br>
''to be said to be'': with a gerund as subject / with no oblique object introduced by a (of) and no direct object present<br>
''to be said to Z'': uses a noun or pronoun and 'tine + Z-GER' phrase (inside Z-ing) as the only oblique object<br>
 
Some examples using all of them:
 
''Memo la a hohi'' 'They say/mention [something] about the holding [of an event]'
<small>say 3S of hold-GER</small>
 
''Memo homo la''  'They are told to hold [the/an unspecified event]'
<small>be_told_to hold-ANTIP 3S</small>
 
 
''Memo hohi'' 'There is said to be a holding [of an event]' / 'It is said that there is an holding [of an event]'
<small>be_said_to_be hold-GER</small>
 
''Memo hohi tine doonatohi''  'There is said to be a holding [of an event] [that is] celebrated'
<small>be_said_to_be hold-GER inside.ABST celebrate-GER</small>
 
Adverbs and adjectival nouns would be used to clarify time, place and manner.
<hr>
Other verbs that work similarly, with their base transitive (I and II), auxiliary (transitive/intransitive) and intransitive (I and II) meanings listed:
 
''saiho*'' ('think, ponder', auxiliary meaning: plan to do/be planned to, be thought to be (doing))
 
''sahono'' ('assume, infer', auxiliary meaning: expect (so.) to have to do sth./be expected to have to do sth., be assumed to be (doing))
 
''sahasio'' ('expect, take for granted', auxiliary meaning: expect (so.) to be able to do sth./be expected to be able to do sth., be expected to be (doing))
 
''saihodo'' ('imagine, envision', auxiliary meaning: expect (so.) to be/do sth./be expected to be/do sth., be imagined to be (doing))
 
''sehukato'' ('worry about', auxiliary meaning: worry about (so.) doing sth./be source of worries for doing sth., be sources of worries)
 
''tesoamio'' ('think, opine, believe', auxiliary meaning: believe to have done or do/be believed to have experienced, be believed to be (doing))
|}
 
<nowiki>*</nowiki>acts like a regular verb, using a base transitive meaning, rather than the auxiliary meaning in sentences with more than two verbs
 
====Aspects====
 
Aspect is generally indicated through adverbs when necessary, although usually it's implied via context or the semantics of the verb of the sentence.
 
 
The general unmarked aspect with most verbs is '''''progressive''''', but when needed, e.g. when talking about the past, can also be specified with the adverb ''he'' ('now'). It can also be used for emphasis.
 
''Joo ta he na.'' 'I see you.'/'I am seeing you.'
<small>See 1S IDR 2S</small>
 
''Joo ta he na he.'' 'I am seeing you right now.'
<small>See 1S IDR 2S now</small>
 
''Joo ta he na he dote (doone ...).'' 'I was seeing you (when...)'
<small>See 1S IDR 2S now earlier (when...)</small>
 
 
A '''''perfective''''' aspect can be specified with ''lomohe'' ('already'). Again, sometimes it is not strictly needed, but can be added for emphasis.
 
''Lomoho ta amiti.'' 'I finish the work.'/'I am finishing the work'
<small>Finish 1S work-IDR</small>
 
''Lomoho ta amiti lomohe.'' 'I already finished the work.'/'I have finished the work'
<small>Finish 1S work-IDR already</small>
 
''Lomoho ta amiti lomohe dote.'' 'I already finished the work earlier/I had finished the work (already)'
<small>Finish 1S work-IDR already earlier</small>
 
Both combined (lomohe he) form the terminative aspect, or alternatively a perfect progressive aspect, depending on context.
 
''Lomoho ta amiti lomohe he (...).'' 'I just finished the work.'/'I have been finishing the work ...'
<small>Finish 1S work-IDR already now</small>
 
''Lomoho ta amiti lomohe he dote (...).'' 'I just had finished the work.'/' I had been finishing the work..'
<small>Finish 1S work-IDR already now earlier</small>
 
 
For a '''''habitual''''' aspect, ''anti'' 'commonly, regularly' can be used.
 
''Sao ta anti.'' 'I go swimming regularly.'
<small>swim 1S regularly</small>
 
''Memotilo tesohova anti.'' 'The message was repeated regularly.'
<small>be_repeated message regularly</small>
 
''Nuno fal hen anti (dee donafofede) dote.'' 'They used to live here regularly (during the wet season).'
<small>Dwell 3.COL here regularly (during wet_season_OBL) earlier</small>
 
 
The '''''resultative''''' is split into three variants, volitional with ''amefe'', 'voluntarily', non-volitional with ''eve'', 'non-voluntarily', and the final/unchanging form with ''kilvune'', 'unchangeably, irreversibly'.
 
''Ileho ta hajefati amefe.'' 'I ended up changing plans.'
<small>Change 1S plan-IDR RES.VOL</small>
 
''Ileho ta hajefati eve.'' 'I ended up having to change plans'
<small>Change 1S plan-IDR RES.NVOL</small>
 
''Haado la ehe dovade eve (dote).'' 'She ended up growing like a tree.' or simply 'She is/was tall.'
<small>Grow 3S like tree-OBL RES.NVOL (earlier)</small>
 
''Ilvunito fesuu kilvune.'' 'The demon ended up being destroyed irreversibly.' or 'The demon has been destroyed forever.'
<small>Destroy demon RES.irreversibly</small>
 
 
====Moods====
 
There are five: Indicative, Imperative, Conditional, Subjunctive and Hortative.
 
'''''Indicative'''''
 
Used for describing reality, general truths and statements proven or, based on some kind of evidence, very likely to be true. It is the default mood and has no suffix.
 
[[File:Indicative_examples.png]]
 
'''''Imperative'''''
 
For commands and urges. It is formed by reduplicating the first two syllables of the infinitive, however some verbs are irregular here and only reduplicate part of the second syllable.  The personal pronoun can be omitted in this case, or included for emphasis or clarification.
 
[[File:Imperative_examples.png]]
 
'''''Conditional'''''
 
In Jutean it's used for the hypothetical result of an assumed change in conditions of the world, or, in some cases, for the polite expression of instructions or wishes you don't have much confidence or interest in becoming reality or that are more or less impossible. It's generally seen as the "humble" mood used when talking to someone of high respect or someone you just like that much. It can also be used for exaggerations that are supposed to be a proof of that or just joking.
 
Formed by adding -ke to the end of the infinitive, which becomes -k in front of words starting with 'h' or in front of verbal particles.
 
[[File:Conditional_examples.png]]
 
'''''Subjunctive'''''
 
Among other things used for energetic proposals, declarations, resolutions, or wishes you have absolute or near absolute faith in becoming true at some point or the time you mentioned. Also a more polite way to command someone to do something.
 
Formed from infinitives with the -t suffix
 
[[File:Subjunctive_examples.png]]
 
'''''Hortative'''''
 
This mood can often be seen as being somewhere between the two last ones, used for example for unbinding, but nevertheless assertive or affirmative suggestions, reminders or instructions. This would be translated in some languages with an auxiliary like "let" or "should".
 
Formed with the -fe suffix attached to the infinitive.
 
[[File:Hortative_examples.png]]
 
 
====Triggers====
 
Triggers are used to mark the focus of a sentence. These are also sometimes used to express what other languages use voices or cases at nouns for.
 
To put it shortly, triggers are used in transitive sentences to signify a change in the morphosyntactic alignment from nominative-accusative or ergative-absolutive or vice versa, or to highlight specific objects.
 
The two most common triggers are patient (-no), agent (unmarked by default, but -mo can be used to emphasize/intensify). Instrumental (-de) and Locative (-hen) exist, but are rather uncommon. They are all also attached to the verb, unless it already has mood or gerundive marking. (See chapter "Suffixation" for more information)
 
Examples for the ergative verb ''joo'' (to see)
''Joo ta ja'' 'I see this.'
<small>See 1S this.C</small>
 
''Joono ja he ta'' 'This is seen by me / This is what I see'
<small>See-PV this.C IDR 1S</small>
 
''Joode dovauhi he ta.'' 'The glasses are what I use to see.'
<small>See.INSV glass IDR 1S</small>
 
''Joohen saanu he ta.'' 'The sea is where I see.'
<small>See.LOCV sea IDR 1S</small>
 
 
====Valency and transitivity====
 
Valency can be used to express subject and object role in Jutean.
 
In intransitive sentences the meaning is by default understood as patientive. Here the agentive trigger/suffix -mo, otherwise used, as mentioned before in, in transitive sentences for emphasis, is used to make the subject agentive.
 
''Joo ta.'' 'I am seen.'
<small>See 1S</small>
 
''Joomo ta.'' 'I see.'
<small>See-AV 1S</small>
 
On the other side, the opposite is true for transitive sentences, where the subjects are by default agentive. As an alternative to turning it intransitive to make it have a patientive meaning as well, the patient trigger -no, as mentioned above, can be used as well.
 
The instrumental and locative trigger-suffixes are also repurposed and can be used to make an intransitive sentence have an implied impersonal subject:
 
''Mihinidohen mihinon.'' 'The bed is where you sleep/one sleeps'
<small>sleep-LOCV bed</small>
 
''Joohen maja.'' 'The eye/Eyes is/are with what you see/one sees.'
<small>see-LOCV eye</small>
 
Impersonal sentences can also be used for statements or sayings if they refer e.g. to general advice where other languages might use a dummy pronoun, similar to an implied 4th/5th person pronoun.
 
The only argument of such a phrase is the object of the equivalent regular transitive sentence or an equivalent sentence with an explicit subject and oblique object, as Jutean has no “dummy subjects” such as “it” in e.g. “It would be more intelligent to do that”
 
''Hajeo evotono hemomo nana haade.'' '(It) is more intelligent to become a food organizer* yourself.'
<small>Be_intelligent become food_organizer you_yourself more</small>
<small>''*generic term for scavenger, fisher and farmer''</small>
 
This sentence uses a technique called “verb stacking”, more on that can be found in the syntax section below.
 
 
====Voices====
 
How many voices Jutean has been subject to discussion, as colloquially all inflections that aren't moods, negations or the gerund form have been called triggers. However, technically the triggers only refer to focus-changing inflections in transitive sentences, so causative (-vo), reciprocal (-hut) and reflexive (-he) "triggers" should more properly be analyzed as voices.
 
The causative suffix can only be used on ergative verbs (unergative verbs require an ergative verb as preceding auxiliary instead, most commonly noito, 'to direct, lead, force') and takes two or three arguments, where the causer takes the unmarked direct case, the recipient of the action takes the indirect case and the (optional) third argument is in the oblique case. Ergative verbs in phrases with a single argument retain their patientive meaning if turned into a causative.
 
''Joovo ta he na.'' / ''Joovo ta he na dovade.'' 'I'm making you be seen.' / 'I'm making you see the tree.'
<small>See-CAUS 1S IDR 2S / See-CAUS 1S IDR 2S tree-OBL</small>
''Noito mihinido ta he na.'' 'I'm making you sleep.'
<small>Make sleep 1S IDR 2S</small>
 
Reciprocal and reflexive voices require intransitive sentences and can not take direct objects.
''Joohut fa.'' 'We all see each other.'
<small>See.RECP 3.COL.INCL</small>
''Joohe fa.'' 'We all see ourselves.'
<small>See.REFL 3.COL.INCL</small>
 
In addition, the intransitive agentive suffix -mo is usually regarded as an antipassive by my most grammarians nowadays, with some of the confusion stemming probably from the fact that it is also used in transitive sentences as an intensifier/emphasizing particle for agentive subjects.
 
 
====Gerund====
 
A single gerund form exists, formed via suffixing ''-hi'' to a verb. It can also take a mood suffix, however voice suffixes become particles instead. It is used, among other things, to create nominalized subclauses, for example relative clauses. See the syntax section of this article for details.
 
 
====Suffixation====
 
If multiple suffixes would have to be added, for example mood and trigger or trigger and negation, only one of them is attached to the verb, with the other ones forming a particle. Which one is added to the verb is decided based on their position in this order: Mood < Trigger < Gerund suffix < Negation, meaning that if a mood morpheme is present, it will be the one added to the verb, with the other one or two forming a particle. If only the trigger and the negation are present, the trigger will be attached and the negation become a particle directly after the verb.


===Adverbs===
===Adverbs===
 
Adverbs do not decline and are among other things often used to indicate the aspect of a verb.
See the aspect subsection of the [[Jutean_language#Verb|verb section]] above.
 


===Pronouns===
===Pronouns===


====Personal pronouns====
====Personal pronouns====
Personal pronouns are rather complex, and some forms are thought to be almost unique to Jutean. The inanimate pronouns are gendered (common, abstract/immaterial, 'wilderness'), the 3rd person pronoun referring to humans (and other sentient beings) however doesn't make distinctions.
Personal pronouns are rather complex, and some forms are thought to be almost unique to Jutean. The inanimate pronouns are gendered (common, abstract/immaterial, 'wilderness'), the 3rd person pronoun referring to humans (and other sentient beings) however doesn't make distinctions.


Line 670: Line 311:


''(nuhe) me ta ma, (a) me ta ma'' - '(for) me, (of) me, (by) me' (etc.)
''(nuhe) me ta ma, (a) me ta ma'' - '(for) me, (of) me, (by) me' (etc.)


====Demonstrative pronouns====
====Demonstrative pronouns====
They are distinguished by gender and distance (proximal, medial and distal).
They are distinguished by gender and distance (proximal, medial and distal).


Line 699: Line 338:
|}
|}


Possessive pronouns don't exist. See [[Jutean language#Possession|Possession]] on how possession is expressed.
===Possessive pronouns===
Possessive pronouns don't exist. Instead, ''a'' + personal pronoun in the oblique case are used for inalienable possession. Inalienable possession is limited to (body) parts, family members and friends, as well as thoughts, feelings, actions and experiences. Some other kinds of relationship or authorship can also be indicated with this construction.  


''Vunam a he laf ha'' 'Their parent'<br />
<small>("Parent of them")</small>


===Adpositions===
''Hotif a he ta ha'' 'My book' [a book that I wrote]<br />
<small>("Book of me")</small>


These can sometimes be gendered as well, for example ''ado/ido/udo'' 'at, by', etc. and come mostly in front of the noun, although some postpositions, e.g. ''todentije'' ('next'), exist as well.
''Ova a vuhatatede'' 'The top of the mountain'<br />
<small>("Top of mountain")</small>


For everything else, alienable possession is used, which is formed with a relative nominalization describing the situation or relationship between one or more persons and animals (when not treated as friends or family members), objects, jobs, offices, places.


===Question particles===
''Vailita a vohi a me ta ma'' 'Vehicle that I use'<br />
<small> Vehicle of use-GER of OBL 1S OBL ''('Vehicle of using of me')''</small>


To form a question, question particles are attached at the end of a sentence, separated by a comma. They are usually formed by taking the basic particle ''haa'' and adding the thing/concept/detail in question to it, however making new forms "on the fly" is uncommon and very informal.
''Hotif a fuumohi a me ta ma'' 'Book that I read'<br />
<small>Book of read-GER of OBL 1S OBL ''('book of reading of me')''</small>


Examples:
''Nijauva a sehukohi a vunamede'' 'Cat that parent(s) care for'<br />
<small>Cat of care-GER of parent-OBL ''('cat of caring of parent(s)')''</small>


''haaja/-ji/-ju'' 'what?'
===Adpositions===
''haan'' 'where?'
These can sometimes be gendered as well, for example ''ado/ido/udo'' 'at, by', etc. and come mostly in front of the noun, although some postpositions, e.g. ''todentije'' ('next'), exist as well.
''haasin'' 'who?'
''hasooni'' 'when?'
''haava'' 'made of what?'
''haatoni'' 'how?'
''haano'' 'why?'


 
===Question particles===
===Derivational morphology===
To form a question, question particles are attached at the end of a sentence, separated by a comma. They basic particle is ''haa'' and used for yes/no questions. Other questions use particles that consist of the basic form and a suffix, noun or pronoun (depending on what is being asked). While most are well established, occasionally new ones are derived on the spot in informal speech or writing.
''Main article: [[Jutean derivation]]''
 
In general, these affixes can be used to derive nouns from other nouns or verbs. For adverbs, ''-e'' is usually added to the end, while verbs take ''-o'' or ''-ho'', barring some exceptions.
 
 
'''Gender-changing derivations'''
 
''-a'' Generic noun suffix for common, physically existing things not related to the wilderness. Derived from the ending of most Common-gender nouns, ''-a''
 
Known synonymous suffixes:  ''-ha'' (mostly if the word ends in o)


Examples:
Examples:
''donosani'' 'experience' → ''donosana'' 'experienced person'
''niooni'' 'dream' → ''nioona'' 'picture, illustration'


''-i'' Generic noun suffix for immaterial and/or abstract things, ideas, concepts etc., also used for some generic nouns and for deriving nouns from verbs. Derived from the ending of most Abstract/Immaterial-gender nouns, ''-i''.
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="width: 660px; text-align:center;"
|-
! Question particle !! Constituents !! Translation
|-
| ''haaja/haaji/haaju'' || ''haa'' + demonstrative || 'What/Which (one)?'
|-
| ''haan'' || ''haa'' + place suffix || 'Where?'
|-
| ''haasin'' || ''haa'' + 'saini' (person/people) || 'Who?'
|-
| ''hasooni' || ''haa'' + ''dooni'' (time) || 'When?'
|-
| ''haava'' || ''haa'' + ''va'' (here: material) || 'Made of what?'
|-
| ''haatoni'' || ''haa'' + ''toni'' (way, method) || 'How?'
|-
| ''haano'' || ''haa'' + ''no'' (to be) || ''Why?''
|}


Known synonymous suffixes: ''-hi'' (particularly used when the word already ends in ''-i'')
===Negation===
 
Negation of a noun, verb, adverb or adposition is formed by adding -l (if the word ends in a vowel) or -al (if the word ends in a consonant) to the end of the word. If the verb already has a mood or trigger suffix, the 'al' particle is postponed instead. This can also be done with declined nouns or gerund forms, and is in fact commonly the case with the former.
Examples:
''nesano'' 'to know' → ''nesani'' 'knowledge, knowing'
''vuha'' 'sun' → ''vuhi'' 'light'
 
''-u'' Generic noun suffix for all wilderness-related things that physically exist, such as things to be found in jungles, oceans or other worlds, sometimes also outer space. Also has a few metaphorical uses. Derived from the ending of most Wilderness-gender nouns, ''-u''
 
Known synonymous suffixes: none known
 
Examples:
''dova'' 'tree' → ''dovu'' 'jungle tree'
''saini'' 'mind, person, people' → ''sainu'' 'instinct, subconscious'
 
 
'''Changes in size or mightiness'''
 
''-at'' General augmentative suffix, mostly quantitative. Derived from ''haadat'', "biggestness"
 
Known synonymous suffixes: ''-aha'', ''-haa'', ''-haad'', ''-ahad''
 
Examples:
''saanu'' 'sea' → ''saanuahad'' 'ocean, ocean surface'
''seda'' 'pot' → ''sedaat'' 'cauldron'
 
''-it'' Qualitative augmentative suffix, used when something exceeds something else in a defining quality, for example "magnifying glass" → "microscope". Derived from combining ''-at'' with ''-i''.
 
Known synonymous suffixes: ''-at'' (rarely)
 
Examples:
''vunojahivo'' 'magnifying glass' → ''vujahivit'' 'microscope'
''dooni'' 'time' → ''doonat'' 'special occasion, celebration'
 
''-fi'' General diminutive suffix. From 'ifi' (a bit, slightly, little by little).
 
Known synonymous suffixes: ''-fe'' (when used with adverbs), ''-ihame'' (for persons, rare, no longer productive), ''-ila''/''-ilu''/''-ili'' (gendered variants, rare, no longer productive)
 
Examples:
''dooni'' 'time' → ''doonifi'' 'moment'
''favefa'' 'meal, dish' → ''favefafi'' 'snack'
 
==Possession==
 
Since possessive pronouns are nonexistent, ''a'' + personal pronoun in the oblique case are used for inalienable possession, relationship or authorship.


===Derivational morphology===
''Main article: [[Jutean derivation]]''


''Vunam a he laf ha'' 'Their parent' <small>("Parent of them")</small>
In general, affixes and compounding are used for derivation. For adverbs, ''-e'' is usually added to the end, while verbs take ''-o'' or ''-ho'', barring some exceptions. Nouns have a variety of possible derivation affixes that can be used to change the gender or noun class of a noun, to create diminutives or augmentatives, instrumentals, resultatives, causatives and create words denoting e.g. ability, agency, and many other characteristics.
 
''Hotif a he ta ha'' 'My book' [a book that I wrote] <small>("Book of me")</small>
 
''Ova a vuhatatede'' 'The top of the mountain' <small>("Top of mountain")</small>
 
 
For alienable possession, a relative nominalization is used.
 
''Vailita a vohi a me ta ma'' 'Vehicle that I use'<small>
Vehicle of use-GER of OBL 1S OBL ''('Vehicle of using of me')''</small>
 
''Hotif a fuumohi a me ta ma'' 'Book that I read'
<small>Book of read-GER of OBL 1S OBL ''('book of reading of me')''</small>
 
''Nijauva a sehukohi a vunamede'' 'Cat that parent(s) care for'
<small>Cat of care-GER of parent-OBL ''('cat of caring of parent(s)')''</small>


==Syntax==
==Syntax==
''Main article: [[Jutean syntax]]''


===Mainclauses===
Jutean has an unusually rigid VSO word order that allows few syntactic movements. Questions use a particle rather than a change in word order, and all other constituents of a clause tend to only have one slot they are allowed to go in. However, any of them (verbal phrase, subject, objects etc.) can be dropped if they can be derived from context.  
Strictly Verb-Subject-Object (VSO), including in questions. Subclauses are nominalized or otherwise incorporated into main clauses.


A complete order would be:
The language is also strongly head-initial, with the heads of verb, noun and adpositional phrases all preceding their complements. Subclauses are always nominalized, but mostly avoided and turned into separate main clauses or incorporated into a main clause with the help of 'verb stacking' or serial verb constructions.


(0. Noun or sentence fragment put at the beginning for emphasis, separated by a comma, not seen as part of the sentence)
==Vocabulary==


1. Conjunction (if two main clauses are connected)
===Native words===
 
''This section is empty.''
2. Auxiliary verb
 
3. Auxiliary verb particle
 
4. Verb
 
5. Verb particle
 
6. Subject (Noun/pronoun in direct case)
 
7. Direct object (takes the indirect case)
 
8. Oblique/indirect object (usually takes the oblique case)
 
9. Adverbs (manner - place - time)
 
10. Question particle (separated by comma)
 
However, if the oblique object is animate, and the direct object is inanimate, sometimes the oblique object can come before the direct object.
 
Adpositions usually come in front of the noun they're referring to, with few exceptions such as the aforementioned ''todentije'' ('next').
 
===Subclauses===
 
====Overview====
 
Subclauses are usually avoided, often by turning them into main clauses, where possible. These are linked with a conjunction, (most of the time ''u'', 'and').
 
In other case, when a subclause is needed, a nominalization is used, as is the case with, for example, relative clauses.
 
In general, subclauses are often avoided, especially in everyday speech. Usually they are turned into separate main clauses where possible, or incorporated into existing ones. These are then linked with a conjunction, most of the time ''u'', 'and', or a connector phrase such as ''tonte ji'' 'after this', ''memo (...) ji'' 'this was said/... said this/', or ''ehe ji'' 'as a result, so'.
 
The same is the case with sentences like 'I think that' which often would be translated as ''Saimo ta ji: ...'', 'I think this: ...' instead of resorting to gerunds.
 
This is especially the case when multiple nominalizations in a single sentence would have to be used, since this is seen as unnecessarily confusing and hampering speech and conversations. This still applies, albeit less so, for written language.
 
Word order in nominalized subclauses is still VSO and otherwise unchanged as well, though there is no need to always have a distinct subject, as subclauses can refer back to the subject of the main clause. They are usually introduced by ''a'', 'of, from, by, about', followed by the gerundive form of the verb, though other conjunctions such as ''li'' ‘to, towards, in order to’ or ''ehe'' ‘as, like’ can in some contexts be used as well.
 
====Single-argument subclauses====
 
As long as main clause and sub clause refer to the same subject, there is no need to restate it, as subclauses can refer back to the subject of the main clause. In these cases, the object can come first and then be followed by a + gerund.
 
''Joo ta tovohi a vailitade.''/''Joo ta vailitati a tovohi.'' I see the car being driven / I see the car that is/was driven. <small>See 1S drive-GER of vehicle-OBL / See 1S vehicle-IDR drive-GER
''(more literally “I see the driving of the car / I see the car of driving”)''</small>
 
''Joo ta tovohi a sainide.'' / ''Joo ta sainiti a tovohi.'' 'I see the person who drives/drove.'
<small>See 1S drive-GER of person-OBL ''(more literally “I see the driving of the person / I see the person of driving”)''</small>


===Loans===
''This section is empty.''


Sentences that in other languages would use a subjugator pronoun, such as 'that', are often rendered similarly:
===Numerals===
 
''Saiho ta (a) teohi/tehide a tohohi (a me ta ma).'' 'I think (that) I should go now.'
<small>Think 1S (of) need-GER/need-OBL of leave-GER (of OBL 1S OBL) ''(more literally: “I think of the need/the needing of leaving”)''</small>
 
In this case, the last part describing the person with the need can be omitted and simply deduced by context, unless it is to be emphasized. The introductory a can also be dropped in most cases, particularly informal speech or writing.
 
As can be seen, ''a'' + object in the oblique case can both be an agent or patient, and only context disambiguates.
 
====Subclauses with two or more different arguments====
 
However, if a subclause does have two distinct arguments, e.g. patient and agent strict VSO order applies and the gerund has to come first, followed by ''a'' + the patient in the oblique case and then ''na'' + the agent in the oblique case.
 
''Joo ta tovohi a vailitade na sainide.'' 'I see the person drive a car.'
<small>See 1S drive-GER of vehicle-OBL by person-OBL ''(more literally “I see the driving of a car by a person”)''</small>
 
A phrase containing na + oblique object referring to an agent can’t stay on its own and has to be preceded by a
full subclause including gerund and a + the patient.
 
If the second argument is not an agent, a different adposition, such as the previously mentioned ''li'' ‘to, towards,
in order to’ or ''ehe'' ‘as, like’ is used, to avoid having multiple oblique objects introduced by a in the subclause with different roles.
 
====Subclauses including chains of objects====
 
The above mentioned is not the case if the arguments in a subclause all belong to a chain of oblique objects showing possession or relationship between two or more objects. Usually this is the case when personal pronouns are involved.
 
''Deko ta a noitosanohi a tahivide a me na ma he.'' 'I hear that you are studying languages now.'
<small>Hear 1S of study-GER of language-OBL of OBL 2S OBL now ''(more literally “I hear about the studying of languages of you now”)''</small>
A sentence having both several arguments as well as one or more of them being chains of objects are rare and almost always avoided.
 
==Numerals==


Jutean uses a base-5 counting system, so "ten" would be literally translated as "two five". Ordinal numbers (first, second, third) are formed by adding the oblique case ending -ede/-de. Numbers aren't declined.
Jutean uses a base-5 counting system, so "ten" would be literally translated as "two five". Ordinal numbers (first, second, third) are formed by adding the oblique case ending -ede/-de. Numbers aren't declined.
Line 955: Line 471:
|}
|}


==Writing system==
==Pragmatics==
''Main article: [[Jutean pragmatics]]''
 
Jutean has three levels of formality. The most formal one is called the 'humble' or 'polite' one, and the less formal registers are the neutral and the casual one. The registers vary in how they phrase e.g. questions and answers, praises, pleas and orders, using different moods, pronouns and dedicated phrases and words as well as honorifics. The unmarked indicative is avoided in the formal one, and greetings and phrasing are generally longer and more elaborate. The casual register is characterized by terse and plain speech, using no honorifics.
 
Sometimes there is overlap between two, creating a semi-formal register, when the 'humble' register might be inappropriate, such as in a casual everyday conversation, but the speaker wants to be particularly polite, e.g. towards an elderly person or any one else highly respected. Using the inappropriate level of formality can also be used purposefully for humorous effect or to be insulting.


The predominant writing system used for Jutean is a native syllabary independent from, but loosely inspired by native proto-writing and the Adzo-Neviric script brought by Neviran officials in the 17th century, which had been the first people to introduce writing on Jute. It was developed in the 18th century as a form of cultural resistance to Neviran officials to prevent further assimilation and distinguish the native languages more clearly.  
==Legal status and varieties==
''This section is empty.''


==See also==
==See also==


* [[River Jutean]]
* [[Trans-Ebo-Puzimm languages]]
* [[Trans-Ebo-Puzimm languages]]


[[Category:Languages]] [[Category:Trans-Ebo-Puzimm languages]] [[Category:Jutean]] [[Category:Jute]]
[[Category:Languages]] [[Category:Trans-Ebo-Puzimm languages]] [[Category:Languages of Jute]] [[Category:Jutean]]

Latest revision as of 19:04, 23 February 2022

Jutean
Coastal Jutean
Tahivi a net / Net
Pronunciation/tɐhiʋi ɐ net/, /net/
RegionYstel (Jute, South Jute, Mermelia), Lahan (Tuyo), Vaniua (Balakia), Boroso (Lhavres)
EthnicityCoastal Juteans (native), River Juteans, South Juteans, Klambari, Samwati (common second language)
Native speakers1,570,000  (2015)
Language family
Trans-Ebo-Puzimm
  • Saru-Asuran
    • Sanju-Jutean
      • Proto-Jutean
        • Jutean
Early forms:
Ancient Jutean
  • Middle Jutean
    • Reformed Jutean
      • Colonial Jutean
        • Jutean
DialectsSitti
Official status
Official language inJute
CWS codeJUT
200

Coastal Jutean, commonly known as Jutean, is a language of the Jutic branch of the Saru-Asuran language family, itself part of the Trans-Ebo-Puzimm macrofamily, spoken on the island of Jute as the official language and by 1,270,000 people as their native language as well as in several diasporas around the world, such as in South Jute, Balakia and Lhavres. Coastal Jutean is not to be confused with River Jutean, a related, but distinct language spoken mostly inland on the island.

It is assumed to have developed after the first ancestors of present day ethnic Juteans arrived at the island at around 1000 BC. The people remaining on the coast would eventually speak what is today referred to as Jutean, or Coastal Jutean (Jutean: tahivi a net), whereas the people venturing inside would develop River Jutean (River Jutean: tahosoe val ma, /taho͡asoɛ vɐl mɐ/). It had no official status until after Jute regained independence in , during and prior to the colonial era it was just one of the languages spoken on the island, albeit the most widely spoken one.

It is notable for its use of the Austronesian alignment, its lack of adjectives as a separate part of speech, and the absence of marked tense, aspect or number (with the exception of numbers in pronouns). Triggers or intransitive sentences are also used for passive meanings.

Personal pronouns, while having the standard 1st/2nd/3rd person, are unusual in other regards. There are three numbers (arguably four in the first person plural), clusitivity, gender and animacy distinctions.

The language also lacks possessive pronouns, reflecting the different concepts of the speakers of the language regarding ownership. A genitive-like construction is solely used for inalienable possession, for alienable ones relative nominalizations are used, such as "the land I live on", or "the boat I'm sailing" rather than "my land" or "my boat".


Family and origin

This section is empty.

History

This section is empty.

Ancient Jutean

Middle Jutean

Reformed Jutean

Colonial-era Jutean

Modern-day Jutean

Phonology

Consonants

Bilabial Labio-dental Dental Alveolar Post-alveolar Palatal Velar Glottal
Nasal m n [ŋ]¹
Plosive t, d k
Fricative f s, [z]² [ʃ]³ h
Approximant ʋ j
Lateral app. l

¹at codas when followed by /k/, allophone of /n/

²at syllable onsets before long vowels, allophone of /s/

³in a few dialects, allophone of /s/

Vowels

Front Near-front Central Near-back Back
Close i, i: u, u:
Near-close
Close-mid e, e:
Mid
Open-mid
Near-open ɐ ɐ:
Open [a:]¹ ɑ, ɑ:, [ɒ:]²

¹in some dialects, allophone of /ɐ:/

²in some dialects, allophone of /ɑ:/

Diphthongs

ɑi ɑe ɑu ie iɐ iɑ iu ui ue uɐ uɑ eɑ eu ei eɐ ɐu ɐi ɐe

Triphthongs

iɑ: e:ɑ

Phonotactics

Syllable Structure

(C)V(V)(V/C), though V, CV and VC are most common. More complex syllables such as CVC, CVVC appear less often and particularly CVVV is rare.

Consonant clusters can thus only appear at syllable boundaries, and only the geminations of /t/, /k/, /m/, /n/ and /l/ as well as two-consonant clusters starting with /n/, /m/ or /l/ are allowed.

VV are either long vowels or vowel diphthongs, and VVV are long diphthongs.

Stress information

Mostly on the penultimate syllable, sometimes on the last syllable with a long vowel/diphtong, but it's not fixed and can also be used to emphasize a part of a word, for example the negating suffix '-l' or '-al'.

Intonation

This section is empty.

Orthography

This section requires expansion: Information on the orthography of non-Terminic scripts missing

The predominant writing system used for Jutean is a native syllabary independent from, but loosely inspired by native proto-writing and the Adzo-Neviric script brought by Neviran officials in the 17th century, which had been the first people to introduce writing on Jute. It was developed in the 18th century as a form of cultural resistance to Neviran officials to prevent further assimilation and distinguish the native languages more clearly.

The romanization is as follows:

Aa /a/ Dd /d/ Ee /e/ Ff /f/ Hh /h/ Ii /i/ Jj /j/ Kk /k/

Ll /l/ Mm /m/ Nn /n/, /ŋ/ Oo /ɑ/ Ss /s/, /ʃ/ Tt /t/ Uu /u/ Vv /ʋ/

Capital letters are only used for the beginning of a sentence and for names.

Morphology

Main article: Jutean inflection

Nouns

Nouns belong to one of three noun classes. The first one is generally termed the 'common' or 'civilization' noun class and entails people, professions, domesticated or harmless animals and physical, everyday things, such as dova (tree). The second one is the 'abstract' or 'immaterial' noun class and contains all intangible items, ideas, concepts, such as 'dovi' (height) It is also used for much of space vocabulary and for some general terms. The third noun class is labeled 'wilderness', words related to the jungle, the ocean, or other 'wild' places, physical and metaphorical (e.g. the subconscious) belong to it, such as 'dovu' (jungle tree). However, there are words that don't find this pattern due to having a particular noun class for etymological reasons, such as 'dovi' (tower) which is derived from 'dovi' (height) and so retains the immaterial/abstract noun class.

Three cases exist, the unmarked direct case for subjects, the indirect case for direct objects and oblique objects designating a location, and the oblique case for all other oblique objects. They are marked by suffixes or, in the case of longer words, with particles. Some nouns do not decline, such as adjectical nouns, or do not in specific circumstances, e.g. in names of languages or temporal adverbial phrases.

Adjectives

Adjectives do not exist as a distinct part of speech in Jutean, and instead adjectival nouns and stative verbs are used. While stative verbs (such as ildeso, 'be sure/strict') morphologically and syntactically function like other unergative verbs and are used as such, adjectival nouns are added, together with the preposition a (here: 'of') to a noun like an oblique object, but do not get the oblique case suffix, as in dovi a nihaa, 'old tower' or literally 'tower of oldness'.

Intensification is done with the adverb haad (here: 'much'), and comparative and superlative are in the case of stative verbs formed with the adverbs haade (more) and haadate (most), whereas adjectival nouns take another oblique phrase, a haada (of biggerness) or a haadat (of biggestness), with the exception of haad (here: 'bigness'), uke (goodness), dohaa (badness), which have their own irregular comparative and superlative forms. Additionally, the superlative can be augmented further with the 'archetypive', reserved for something that is seen as the perfect embodiment of a particular quality or characteristic, i.e. an archetype.

Verbs

Verbs in Jutean (always ending in -o) are usually sorted into two main categories, minor (always intransitive verbs such as unergative and many unaccusative verbs) and major verbs (which can be both transitive and intransitive), as Jutean has a mixed morphosyntactic alignment combining split-S ergativity with the Austronesian alignment. Aside from the two main categories, there is a smaller category of “mixed” verbs that combines characteristics of the two main categories, and a number of verbs that are syntactically irregular.

Triggers (agentive, patientive, locative and instrumental), as well as voices (active, antipassive, causative, reciprocal and reflexive) and moods (indicative, imperative, conditional, subjunctive, hortative) are usually marked by suffixes or in some cases with particles.

Adverbs

Adverbs do not decline and are among other things often used to indicate the aspect of a verb.

Pronouns

Personal pronouns

Personal pronouns are rather complex, and some forms are thought to be almost unique to Jutean. The inanimate pronouns are gendered (common, abstract/immaterial, 'wilderness'), the 3rd person pronoun referring to humans (and other sentient beings) however doesn't make distinctions.

Person 1st 2nd 3rd 3rd (plants and animals) 3rd (inanimate, gender)
Singular ta na la uvu ehi, aha, ohu
Plural fa (incl.), fanal (excl. a single person),

fanafal (excl. several people)

naf laf uvuf ahaf, ehif, ohuf
Collective fa (incl.) fafanal (excl. of a group) fan fal uvuf, fuvu (rarely) ahaf, ehif, ohuf (a af/efi/uf)

Colloquially and in dialects like Sitti, aha, ehi, ohu might be used for both singular and plural, and af, efi, uf for collective and in some cases also plural.

For the indirect case, the particle he is put in front of the pronoun, for the oblique case the circumferential particle me ... ma is used.

Example: ta - 'I'

(li) he ta - 'me, (to) me'

(nuhe) me ta ma, (a) me ta ma - '(for) me, (of) me, (by) me' (etc.)

Demonstrative pronouns

They are distinguished by gender and distance (proximal, medial and distal).

Gender Common Abstract/Immaterial 'Wilderness'
Proximal ja ji ju
Medial jam jim jum
Distal jaha jahi jahu

Possessive pronouns

Possessive pronouns don't exist. Instead, a + personal pronoun in the oblique case are used for inalienable possession. Inalienable possession is limited to (body) parts, family members and friends, as well as thoughts, feelings, actions and experiences. Some other kinds of relationship or authorship can also be indicated with this construction.

Vunam a he laf ha 'Their parent'
("Parent of them")

Hotif a he ta ha 'My book' [a book that I wrote]
("Book of me")

Ova a vuhatatede 'The top of the mountain'
("Top of mountain")

For everything else, alienable possession is used, which is formed with a relative nominalization describing the situation or relationship between one or more persons and animals (when not treated as friends or family members), objects, jobs, offices, places.

Vailita a vohi a me ta ma 'Vehicle that I use'
Vehicle of use-GER of OBL 1S OBL ('Vehicle of using of me')

Hotif a fuumohi a me ta ma 'Book that I read'
Book of read-GER of OBL 1S OBL ('book of reading of me')

Nijauva a sehukohi a vunamede 'Cat that parent(s) care for'
Cat of care-GER of parent-OBL ('cat of caring of parent(s)')

Adpositions

These can sometimes be gendered as well, for example ado/ido/udo 'at, by', etc. and come mostly in front of the noun, although some postpositions, e.g. todentije ('next'), exist as well.

Question particles

To form a question, question particles are attached at the end of a sentence, separated by a comma. They basic particle is haa and used for yes/no questions. Other questions use particles that consist of the basic form and a suffix, noun or pronoun (depending on what is being asked). While most are well established, occasionally new ones are derived on the spot in informal speech or writing.

Examples:

Question particle Constituents Translation
haaja/haaji/haaju haa + demonstrative 'What/Which (one)?'
haan haa + place suffix 'Where?'
haasin haa + 'saini' (person/people) 'Who?'
hasooni' haa + dooni (time) 'When?'
haava haa + va (here: material) 'Made of what?'
haatoni haa + toni (way, method) 'How?'
haano haa + no (to be) Why?

Negation

Negation of a noun, verb, adverb or adposition is formed by adding -l (if the word ends in a vowel) or -al (if the word ends in a consonant) to the end of the word. If the verb already has a mood or trigger suffix, the 'al' particle is postponed instead. This can also be done with declined nouns or gerund forms, and is in fact commonly the case with the former.

Derivational morphology

Main article: Jutean derivation

In general, affixes and compounding are used for derivation. For adverbs, -e is usually added to the end, while verbs take -o or -ho, barring some exceptions. Nouns have a variety of possible derivation affixes that can be used to change the gender or noun class of a noun, to create diminutives or augmentatives, instrumentals, resultatives, causatives and create words denoting e.g. ability, agency, and many other characteristics.

Syntax

Main article: Jutean syntax

Jutean has an unusually rigid VSO word order that allows few syntactic movements. Questions use a particle rather than a change in word order, and all other constituents of a clause tend to only have one slot they are allowed to go in. However, any of them (verbal phrase, subject, objects etc.) can be dropped if they can be derived from context.

The language is also strongly head-initial, with the heads of verb, noun and adpositional phrases all preceding their complements. Subclauses are always nominalized, but mostly avoided and turned into separate main clauses or incorporated into a main clause with the help of 'verb stacking' or serial verb constructions.

Vocabulary

Native words

This section is empty.

Loans

This section is empty.

Numerals

Jutean uses a base-5 counting system, so "ten" would be literally translated as "two five". Ordinal numbers (first, second, third) are formed by adding the oblique case ending -ede/-de. Numbers aren't declined.


Number Cardinal Ordinal
1 iki ikide
2 leke lekede
3 kiuki kiukide
4 kihaki kihakide
5 kiif kiifede
6 kiif-iki kiif-ikide
7 kiif-leke kiif-lekede
8 kiif-kiuki kiif-kiukide
9 kiif-kihaki kiif-kihakide
10 leke-kiivi leke-kiivide
11 leke-kiivi iki leke-kiivi ikide
12 leke-kiivi leke leke-kiivi lekede

Pragmatics

Main article: Jutean pragmatics

Jutean has three levels of formality. The most formal one is called the 'humble' or 'polite' one, and the less formal registers are the neutral and the casual one. The registers vary in how they phrase e.g. questions and answers, praises, pleas and orders, using different moods, pronouns and dedicated phrases and words as well as honorifics. The unmarked indicative is avoided in the formal one, and greetings and phrasing are generally longer and more elaborate. The casual register is characterized by terse and plain speech, using no honorifics.

Sometimes there is overlap between two, creating a semi-formal register, when the 'humble' register might be inappropriate, such as in a casual everyday conversation, but the speaker wants to be particularly polite, e.g. towards an elderly person or any one else highly respected. Using the inappropriate level of formality can also be used purposefully for humorous effect or to be insulting.

Legal status and varieties

This section is empty.

See also